Název operačního programu:
Přeshraniční spolupráce 2007 – 2013 Česká republika – Polská republika pro realizaci mikroprojektů
Harmonogram projektu:
duben 2014 – prosinec 2014
Partner projektu:
Zespol szkol w Pietrowicach
Stručný obsah projektu:
Našim cílem je více přiblížit český a polský jazyk zajímavě a aktivně během 4 workshopů, kde budou děti společně poznávat jazyk svých kamarádů formou obrázků, her, písniček a různých pomůcek. Dále chceme během 2 workshopů seznámit děti a pedagogy s pedagogikou Marie Montessori, která vychází z přirozeného vývoje dítěte a respektuje jeho přirozené vývojové a senzitivní obdobní dítěte. Cílem je připomenout dětem a zejména pedagogům a rodičům, že učení je zcela přirozený proces, který vychází z touhy po vzdělání uvnitř dítěte, nikoli z touhy a přání dospělých. Učitelé i rodiče se seznámí se senzitivními obdobími dítěte, ve kterých je dítě schopno zcela přirozeně, jednoduše a s minimálním úsilím si osvojit mnohé vědomosti a dovednosti. Pedagogika M. Montessori znamená připravené prostředí, které zahrnuje sociální, materiální, emocionální a organizační složku. S teorií se seznámí učitelé i zainateresovaní rodiče na odborném semináři k pedagogice M.Montessori. Během projektu se uskuteční 2 několika denní semináře určené učitelům i rodičům.
Celkově se do projektu zapojí asi 30 předškolních českých a polských dětí , 15 pedagogů z české a polské strany, 5 lektorů odborných seminářů, 1 tlumočník a 20 rodičů.
Organizačně a technicky bude projekt zajištěn týmem zkušených českých pedagožek a jejich polských kolegyň. Odborné semináře povedou odborníci a letoři zabývající se touto problematikou řadu let a mají velké praktické zkušenosti v této oblasti.
Aktivity projektu
Cíle projektu:
Hlavním cílem projektu je rozvoj spolupráce mezi mateřskými školami v Česku a Polsku a aktivní zapojení různých generací (dětí, pedagogů, rodičů či prarodičů) do dění v příhraničním regionu. Projekt naplňuje jeden z cílů Fondu mikroprojektu, kterým je zmírnění okrajového charakteru příhraničních oblastí, zlepšení kvality života a vytvoření spolupracujících systémů na obou stranách hranice. V souladu s Prioritami Fondu se jedná o aktivitu typu People-to-people s přeshraničním dopadem, navíc projekt přispěje k rozvoji spolupráce mezi komunitami po obou stranách hranice, napomůže ke zlepšení kulturního a vzdělávacího rozvoje, životních podmínek, k navázání nových kontaktů a povzbudí aktivitu regionu při zapojení do programu přeshraniční spolupráce. Projekt jsme zaměřili nejen na děti, ale nezapomínáme také na jejich rodiče a učitele.
Tento projekt je financován z prostředků EU prostřednictvím Operačního programu přeshraniční spolupráce 2007 – 2013 Česká republika – Polská republika pro realizaci mikroprojektů.